Hermann Bausinger


Hermann Bausinger (ur. 17 września 1926 w Aalen) - niemiecki etnolog i germanista.

Życiorys


Studiował germanistykę, anglistykę, historię i etnologię na uniwersytecie w Tybindze. W 1952 roku otrzymał tytuł doktora , a w 1959 habilitował się. Od 1960 roku był profesorem etnologii na uniwersytecie w Tybindze i kierował aż do emerytury w 1992 roku instytutem Ludwig-Uhland-Instituts für Empirische Kulturwissenschaft.

Znaczenie


W swoich badaniach zajmował się kulturą codzienną (zwyczaje), badaniem opowiadań (mity, baśnie, sagi), kulturą landów(krajów związkowych Niemiec) i historią kultury i historią społeczną oraz kwestiami językowymi i związanymi z dialektami.
Hermann Bausinger jest współwydawcą Enzyklopädie des Märchens (pol. „Encyklopedia bajek“).
Bausinger uważany jest za czołowego przedstawiciela niemieckiej powojennej etnologii oraz swoją pracą pt. Zur Problematik historischer Volkskunde (pol. „Problematyka historycznej etnologii“) w dziele zbiorowym Abschied vom Volksleben (pol. „Pożegnanie z ludowym życiem“) wydanym pod redakcją Klausa Geigera, Utza Jeggle i Gottfrieda Korffa rozpoczął empiryczne kulturoznawstwo, stąd też zmiana nazwy instytutu w Tybindze.

Dzieła (wybór)


  • Schwäbische Weihnachtsspiele. Stuttgart 1959.
  • Märchen, Phantasie und Wirklichkeit. Frankfurt/M. 1987.
  • Der blinde Hund. Anmerkungen zur Alltagskultur. Tübingen 1991.
  • Volkskunde. Tübingen 1999.
  • Typisch deutsch. München 2000.
  • Seelsorger und Leibsorger. Tübingen 2009.

Literatura


  • Sabine Doering-Manteuffel: Das Weltkind in der Mitten. Hermann Bausinger und die Empirische Kulturwissenschaft. Ein Geburtstagsgruß zu seinem Siebzigsten, w: Augsburger Volkskundliche Nachrichten 2/1996, s. 35–51 ( online)

Linki