Joachim Justus Breithaupt


Joachim Justus Breithaupt (ur. 17 lutego 1658 r. w Northeim/Hanower; zm. 16 marca 1732 r. w Kloster Berge koło Magdeburga) - niemiecki teolog luterański, twórca pieśni kościelnych i homiletyk.

Joachim-Justus-Breithaupt
Joachim Justus Breithaupt.
Źródło: Wikimedia Commons

Genealogia


Ojciec Christian (1610–63), pastor w Northeim, superintendent Hohnstedt; matka Anna Engel Trost; kawaler.

Życiorys


W 1676 roku Joachim Justus Breithaupt rozpoczął studia na uniwersytecie w Helmstedt i po ich ukończeniu w 1680 został zastępcą rektora w Wolfenbüttel, ale już w 1681 z powodu panującej epidemii dżumy zrezygnował z tej pracy i udał się na uniwersytet do Kilonii, do Christiana Kortholta (1633-1694). W Kilonii prowadził wykłady i spotkał tam Augusta Hermanna Francke. Zaplanowana wielka podróż zakończyła się we Frankfurcie nad Menem, gdzie spotkał Filipa Jakuba Spenera. Do Kilonii wrócił jako profesor homiletyki. W 1685 udał się do Meiningen jako kaznodzieja dworski i radca konsystorza. W 1687 został pastorem w kościele Predigerkirche i profesorem teologii w Erfurcie. W tym czasie Joachim Justus Breithaupt przyczynił się do powołania w 1690 Augusta Hermanna Francke do Erfurtu jako diakona oraz został uwikłany w powstające tam waśnie. W 1691 podążył na nowo powstały uniwersytet w Halle, gdzie został profesorem na wydziale teologicznym. W 1705 mianowano go generalnym superintendentem Magdeburga, w 1709 przeorem ewangelickiego gimnazjum z internatem Kloster Bergen. Te nowe funkcje spowodowały, że ograniczył swoją działalność pedagogiczną.

Pomimo licznych pism, zasługa Joachima Justusa Breithaupta nie leży w pracy naukowej, ale raczej w praktycznym działaniu, w którym ukazywał się jego pietyzm. Breithaupt rozwinął rozległe działania, ustępujące jednak tym Augusta Hermanna Francke. W trwających w tym czasie niesnaskach brał umiarkowany udział.

Dzieła (wybór)


  • Christlicher Meiningischer Abschied, und Erffurtischer Anspruch, 1687.
  • Programma Joachim Justi Breithaupt ..., 1689.
  • Oratio Inauguralis, De Reformationis Evangelicae Natura Et Indolae , 1691.
  • Institutio Hermeneutico-Homilectica, hoc est, Praecepta interpretandi Scripturam Sacram & concionandi , 1692.
  • Observationum theologicarum pentasi de imagine dei, 1696.

Literatura


  • Wilhelm Gaß: „Breithaupt, Joachim Justus” w Allgemeine Deutsche Biographie (ADB). Tom 3, Duncker & Humblot, Leipzig 1876, s. 291 (online).

Linki