Christoph Bernhard Schlüter

Christoph Bernhard Schlüter (ur. 27 marca 1801 roku w Warendorf; zm. 4 lutego 1884 roku Münster (Westfalia)) – niemiecki poeta i filozof. (wyznanie katolickie)

Christoph Bernhard Schlüter
Christoph Bernhard Schlüter.
Źródło: Wikimedia Commons

Genealogia

  • Ojciec: Klemens August (1770-1861), prawnik, sędzia miejski w Warendorf;
  • Matka: Katharina Josephine (1777-1866) z domu Graever z Münster;
  • Rodzeństwo: 8;
  • Stan cywilny: prawdopodobnie kawaler.

Życiorys i działalność

Christoph Bernhard Schlüter w wieku dziewięciu lat, uległ wypadkowi, gdy podczas zabawy wybuchła mieszanina wapna z wodą w butelce. W wyniku tego wypadku został uszkodzony jego wzrok. Pomimo problemów ze wzrokiem ukończył gimnazjum i akademię w Münster. W latach 1821—1823 studiował filologię i filozofię na uniwersytecie w Getyndze. Po powrocie w 1824 roku do Münster ubiegał się o posadę w tamtejszym gimnazjum. Egzamin wstępny świetnie wypadł, więc komisarz rządu Friedrich Kohlrausch zaproponował mu stanowisko docenta filozofii w akademii w Münster.

Po wygłoszonej mowie wstępnej 30 listopada 1826 roku rozpoczął 14 maja 1827 roku wykłady o historii filozofii. W międzyczasie, w wieku 27 lat, bardzo pogorszył się jego wzrok, tak że jedynie rozróżniał jeszcze różnicę między dniem a nocą. W 1843 roku został honorowym doktorem na uniwersytecie w Würzburgu, a w 1848 roku profesorem nadzwyczajnym w Münster.

W domu jego matki, z którą mieszkał poznał w 1821 roku młodą poetkę Luisę Hensel, przyjaciółkę Clemensa Brentano. 56 lat później, gdy wydawał listy zmarłej przyjaciółki żywo wspominał to spotkanie. Jeszcze większe znaczenie dla niego niż przyjaźń z Luisą miał jego kontakt ze sławną poetką Annette von Droste zu Hülshoff

Już w 1829 roku baronowa von Droste szukała rady profesora w sprawie prac poetyckich jej córki, ale wówczas bezskutecznie, gdyż wczesny utwór Annetty pt. Walther został źle oceniony. Dopiero pięć lat później pośrednictwo Wernera von Haxthausen doprowadziło do ich spotkania.Od lutego 1834 roku pojawiają się częste wpisy w pamiętniku Christopha Bernharda Schlütera o jej wizytach i ich rozmowach. 14 lipca po raz pierwszy udał się w towarzystwie swej siostry z wizytą do Rüschhaus i dotychczasowa znajomość przerodziła się w prawdziwą przyjaźń. Annette odnalazła we wszechstronnie wykształconym młodym uczonym, który zgadzał się z jej podstawowymi poglądami, rozumiał czego chciała i pragnęła, człowieka, który umiał odpowiedzieć na jej pytania i uzupełnił jej luki w wiedzy. Schlüter pozostawił notatki, w których się obwiniał, że nie od razu poznał wartość Annette von Droste zu Hülshoff. Być może bardziej myślał w tym momencie o jej religijności niż dyskusjach literackich. Jako filozof chrześcijański posiadał mocne przekonania religijne, podczas gdy Annette wciąż dręczyły wątpliwości. Ich obszerna korespondencja ukazuje jak duży wpływ miał Schlüter na jej twórczość. Po jej śmierci wydał w 1877 roku zbiór listów z prowadzonej korespondencji oraz zbiór 24 pieśni poetki.

Christoph Bernhard Schlüter był bardzo płodnym autorem. Pisał pisma z zakresu filozofii, eseje do założonego przez siebie czasopisma Natur und Offenbarung sind von geistesverwandten Fachgenossen jederzeit hochgeschätzt worden. Nur die Ausgabe des "Scotus Erigena (1838), sonety, które zostały wydane w dwóch zbiorach Welt und Glaube (1844) i Schwert und Palme, ein Sonettenkranz, herausgegeben von J. Hertkens und Emilie Dehne (1886). Dokonał także licznych tłumaczeń m.in. pism humanisty włoskiego Marcusa Antoniusa Flaminiusa, hiszpańskiego pisarza Luisa Ponce de León, jezuity Jacoba Balde oraz włoskiego poety i mistyka Jacopone da Todi.

Dzieła (wybór)

  • Die Lehre des Spinosa in ihren Hauptmomenten geprüft und dargestellt, 1836.
  • Welt und Glaube, 1844.
  • Die himmlische Philosophie des Kalaph ben Nathan, 1845.
  • M. A. Flaminius und seine Freunde, 1847.
  • Blumenkranz religiöser Poesien aus Sprachen des Südens, 1855.
  • Ausgewählte Gedichte Jacopone's da Todi, 1864.
  • Hensel, Luise: Lieder, jako wydawca 1869.
  • Aristoteles' Metaphysik, eine Tochter der Sankhya-Lehre des Kapila, 1874.
  • Briefe der Freiin Annette von Droste-Hülshoff, 1877.
  • Briefe der Dichterin Luise Hensel , 1878.
  • Gedichte, Hensel, Wilhelmine ; Schlüter, Christoph Bernhard 1882.

Literatura

  • Hüsser, Hermann, "Schlüter, Christoph Bernhard" w Allgemeine Deutsche Biographie 31 (1890), s. 607-611; URL: https://www.deutsche-biographie.de/pnd118608428.html#adbcontent.