Małgorzata Ebner


Małgorzata Ebner (właściwie niem. Margarate Ebner; ur. w 1291 r. w Donauwörth; zm. 20 czerwca 1351 r. w Mödingen) - bawarska mistyczka oraz dominikanka, od 24 lutego 1979 r. błogosławiona Kościoła rzymskokatolickiego.

Margarete-ebner-grab
Grób bł. Małgorzaty Ebner w klasztorze Marii Medingen. .
Źródło: Wikimedia Commons

Życiorys


Małgorzata Ebner pochodziła z bogatej rodziny patrycjuszowskiej. W wieku 15 lat wstąpiła do klasztoru dominikanek (Dominikanerinnen-Kloster Maria Medingen ) w pobliżu Dillingen nad Dunajem. W 1311 r. doświadczyła pewnego nawrócenia. Od tego momentu miała wiele wizji, w których czuła się jakby osobiście Jezus Chrystus do niej przemawiał. Od 1312 do 1326 przykuła ją do łóżka ciężka choroba. W 1332 r. poznała duchownego Heinricha von Nördlingena (1310-1387), który został jej duszpasterzem i zachęcił ją do zapisania doznawanych objawień, co zaczęła robić od 1344 roku. Swój stosunek do Chrystusa opisała w formie średniowiecznej pieśni miłosnej. Wprawdzie nie doświadczała Jezusa wyłącznie jako dorosłego narzeczonego lecz także jako dziecko, względnie niemowlę. Małgorzata miała drewnianą lalkę dziecięcia Jezus, z którą prowadziła swoje dialogi. Lalkę traktowała jako dziecię Jezusa i tuliła do piersi. Również krucyfiks przyciskała do piersi i to tak mocno, że powstawały krwiaki.

Objawienia Małgorzaty Ebner zawierają przebogate przedstawienia wizji względnie religijnie zabarwione halucynacje, w których ma bezpośrednio kontakt z Jezusem. Te halucynacyjno-psychosomatycznych przeżycia były dla tej mistyczki niezmiernie bolesne, co opisywała w listach.

Korespondencja Małgorzaty Ebner z Heinrichem von Nördlingenem i z innymi mistykami tego okresu np. z Johannesem Taulerem jest najstarszym zachowanym zbiorem listów napisanych w języku niemieckim. Ma ona istotne znaczenie nie tylko ze względów teologicznych, ale także jako źródło historii Kościoła i religii. Jest także świadectwem jej cennego wkładu do niemieckiego mistycyzmu kobiet.

Jeszcze dzisiaj odbywają się regionalne pielgrzymki do jej miejsca pochówku w kościele klasztornym w Mödingen.

Dzieła (wybór)


  • Offenbarungen (Hs. M) - Maria Medingen A/ME 1. 1353.

Literatura


  • Friedrich Wilhelm Bautz: Ebner, Margareta. W: Biographisch-Bibliographisches Kirchenlexikon (BBKL). Tom 1, Bautz, Hamm 1975. ISBN 3-88309-013-1, s. 1447.
  • Paul-Gundolf Gieraths: „Ebner, Margareta” w Neue Deutsche Biographie (NDB). Tom 4, Duncker & Humblot, Berlin 1959, ISBN 3-428-00185-0, s. 262 (online).
  • Philipp Strauch: „Ebner, Margareta” w Allgemeine Deutsche Biographie (ADB). Tom 20, Duncker & Humblot, Leipzig 1884, s. 332–334 (online).