Johannes Grützke


Johannes Gruetzke 2012 by jn
Johannes Grützke (2012).
Źródło: Wikimedia Commons

Johannes Michael Wilhelm Grützke (ur. 30 września 1937 r. w Berlinie) - niemiecki malarz, rysownik, grafik i medalier.

Genealogia


Ojciec Wilhelm Grützke, przedsiębiorca; matka Dörthe Grützke; miał czworo rodzeństwa.

Życiorys


Johannes Grützke studiował od 1957 do 1964 r. w Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie (niem. Hochschule für Bildende Künste). W 1962 r. brał udział w kierowanym przez Oskara Kokoschkę (1886-1980) kursie Internationale Sommerakademie für Bildende Kunst Salzburg. W Bad Godesberg, dokąd się przeprowadził w 1964 r., odbyła się jego pierwsza wystawa w Galerie Pro. W następnym roku założył w Berlinie zespół muzyczny Die Erlebnisgeiger, z którym okazjonalnie występował. W 1973 r. był współzałożycielem szkoły Schule der neuen Prächtigkeit i jednocześnie jej najbardziej znanym malarzem. W 1974 zorganizował klub sztuki Neue Berliner Kunstverein, pierwszą Grützke-Retrospektive w zamku Schloss Charlottenburg, która wystawiona została także we Fryburgu Bryzgowijskim w Kunstverein Freiburg, w Norymberdze w Kunsthalle Nürnberg i w Mannheim w Mannheimer Kunstverein.

W semestrze zimowym w 1976/77 uczył w Akademii Sztuk Pięknych w Hamburgu jako gościnny docent. W 1987 r.uczył jako docent w Salzburgu w Internationale Sommerakademie für Bildende Kunst Salzburg będąc następcą swojego byłego nauczyciela Oskara Kokoschki. W 1990 r. był współzałożycielem Künstlersonderbundes in Deutschland. Od 1992 do 2002 był profesorem malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze (Akademie der Bildenden Künste in Nürnberg). Johannes Grützke jest członkiem Wolnej Akademii Sztuk Pięknych w Hamburgu (Freien Akademie der Künste Hamburg).

Od listopada 2011 do kwietnia 2012 r. Johannes Grützke miała miejsce w Germanisches Nationalmuseum w Norymberdze obszerna wystawa jego prac pt. Die Retrospektive. W 2012 r. odbyła się wystawa jego prac w Marburgu w Marburger Kunstverein. Pod tytułem "die ganze Welt in meinem Spiegel" (cały świat w moim lustrze) muzeum Stadtmuseum Berlin pokazało wybór jego prac z okazji nadania mu nagrody Hannah-Höch-Preis. W 2013 r. jego dzieła wystawiono w ramach wystawy "Jacob Jordaens und die Moderne" w Fridericianum w Kassel.

Twórczość


Osteosynthese, Bismarck (Grützke)
Z historii chirurgii urazowej (fragment).
Źródło: Wikimedia Commons

Jako malarz, rysownik i grafik Johannes Grützke stworzył od lat 60-tych dzieła, które robią wrażenia przez konsekwencję jak również wybór motywów i posługiwanie się suwerenną techniką. W swojej tematycznie zorientowanej sztuce chodzi mu o to, żeby realizować ideę malarską, jakby wynikała z rzeczywistości.

Poza pracą w atelier pracował także jako scenograf dla teatru. W latach 1985-1988 był doradcą artystycznym w Deutsches Schauspielhaus w Hamburgu i wykonał inscenizacje m.in. do sztuki Lulu Franka Wedekinda (1864-1918).

Jako ilustrator wykonał ponad 100 rysunków do powieści Ekkehard Josepha Victora von Scheffela (1826-1886).

Johannes Grützke maluje w stylu symbolicznym i bardzo unikalnym. Przedstawiane przez niego osoby i sceny, w których się znajdują są ironicznie przejaskrawione. Jako portrecista nie idealizuje swoich modeli, ale stara się przybliżyć model poprzez zniekształcenie jego charakterystyki i fizjonomii. Miasto Museum Berlin pisze : " Jego obrazy są ironiczną refleksją historycznych, mitologicznych i religijnych materiałów, dziwnym opisem zachowań społecznych i całkowicie osobistych zapytań.

Za swoją twórczość został wyróżniony wieloma nagrodami m.in. Kunstpreis der Heitland Foundation, (Celle, 1986), Berliner Bär (1992), Wilhelm-Loth-Preis, (Darmstadt, 2002), Hannah-Höch-Preis (Berlin, 2012) oraz Wielkim Krzyżem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (Großes Bundesverdienstkreuz, 2002).

Cytaty


  • »Malarz, który poważnie myśli, nazywa się malarzem, a to co robi, jest malarstwem.«
  • »Pędzel jest moim narzędziem badań, tak jak pojęcie w filozofii. Obraz nie jest celem, ale resztką mojej pracy badawczej.«
  • »Moje obrazy są wyrazem moich doświadczeń,[…] i dokumentuję w moich obrazach, reprezentując wielu, powszechne doświadczenia. […] Przy pomocy pewnych fragmentów z rzeczywistości maluję całą rzeczywistość. Otaczająca mnie odrobina rzeczywistość […] jest przedstawicielem całej wielkiej rzeczywistości. W związku z tym, moja osoba jest przedstawicielem wszystkich osób.«

Literatura


  • Birgit Jooss (Bearb.): Johannes Grützke. Die Retrospektive, Nürnberg 2011.

Linki