Stephan Weyer-Menkhoff


Stephan Weyer-Menkhoff (ur. 27 października 1953 r. w Berlinie) - niemiecki teolog ewangelicki, profesor teologii praktycznej na uniwersytecie w Moguncji (niem. Mainz) kładący nacisk na badania z zakresu estetyki.

Rodzina


Stephan Weyer-Menkhoff jest żonaty, ma czworo dzieci i mieszka w Bacharach.

Życiorys


Weyer-Menkhoff studiował teologię ewangelicką w Getyndze. Od 1980 do 1985 r. był nauczycielem w Dolnej Saksonii, w latach 1985-1989 pastorem w Bevern (Ewangelicko-Luterański Kościół Krajowy Hanoweru). W 1987 r. doktoryzował się w Getyndze z praktycznej teologii. W latach 1989-1994 był kierownikiem w Teologicznym Seminarium Studenckim VELKD Pullach (niem. Theologisches Studienseminar der VELKD Pullach), w latach 1994-1997 kierował Zatrudnieniem Pedagogiki Religijnej w Bremerhaven (niem. Arbeitsstelle Religionspädagogik (ARP)) . W 1997 r. habilitował się w Getyndze i od tego samego roku jest profesorem w Moguncji.

Weyer-Menkhoff zajmuje się pedagogiką postaci (Gestalt), estetyką, przestrzenią i rytuałem. Jest m.in. rzecznikiem DFG-Graduiertenkolleg Raum und Ritual. Prowadzi projekty badawcze dotyczące rytuału, znaczenia i zastosowania określonych sakralnych obszarów i miejsc, budowli kościelnych i sztuki kościelnej. Napisał liczne artykuły na te tematy oraz kilka książek.

Dzieła (wybór)


  • Aufklärung und Offenbarung, Zur Systematik der Theologie Albrecht Ritschls. 1988.
  • Wozu wird christliche Religion unterrichtet? Ein Diskurs zur Notwendigkeit ästhetischer Vermittlung. 1999.
  • Die Kirchen im Mittelrheintal. 2004, razem z A. Metzing/M. Imhof.

Linki